Gezginin Başarı Sırları | Türkçe

Gezginin Başarı Sırları

1_ Hayal kurmak.

Bir gezginin ilk yaptığı şey hayal kurmaktır. Gözlerini kapatır ve hayale dalar. Öyle bir kurar ki hayalini, kuşlar kanatlarından vazgeçer “Ben bu kadar uçamadım!” diye. Öyle bir kurar ki hayalini, hayal gücü zorlanır “Bunları nasıl keşfederim?” diye. Çiçekler, okyanuslar ve güneş utanır kendinden “Biz bu kadar açamadık, taşamadık, saçamadık!” diye ve doğa teslim olur “Keşfet!” diye.

2_ Yapabileceğine inan.

Hayali kurduk, şimdi gerçekleştirme zamanı. İlk adıma hissetmekle başlayalım, ayak tabanınızdan saçlarınızın ucuna kadar, iliklerinize kadar hissetmeniz lazım. Hayatınızda karşılaştığınız zorlukları düşünün ve durup kendinize bakın. Her şeye rağmen nefes alabildiniz ve “Zor, yapamam bu yük çok ağır!” dediğiniz şeylerin hepsini atlattınız. İşte aynen bunun gibi, olumsuz düşünmenize neden olan sınırları bir kenara bırakıp sadece yapabileceğinize inanın.

3_ Plan yap.

Şimdi elimize kahvemizi ve suyumuzu alıyoruz ve temiz bir kafayla plan yapıyoruz. Planı kurarken şu saatte yemek yiyeceğim, şu saatte çay içeceğim şeklinde olmamalı. Plan iki şekilde olur: a- Yakın gelecekteki planlar: Bu hafta sonu şu an bulunduğum şehirde veya köyde hiç gitmediğim veya her gün yanından geçip dikkat etmediğim bir sokağı inceleyeceğim, vize sınavlarımda en az üç dersten 80% i geçeceğim, bu hafta uzun süredir aramadığım arkadaşlarımı arayacağım (Şimdi durup bir düşündünüz değil mi? Uzun zamandır aramadığınız arkadaşlarınız, akrabalarınız aklınıza geldi değil mi? Veya sadece ihtiyacınız olduğunda aradığınızı fark ettiniz!). b- Uzak gelecekteki planlar: Ben bu dört senelik Üniversiteyi 4 senede bitireceğim, 60’ımdan önce 60 ülkeyi gezeceğim.

4_ Uygulamaya geç.

Planı kurduk şimdi hareket zamanı. Her gün mutluluğunuz, hayalleriniz ve kendiniz için az da olsa bir şeyler yapın, ufacık da olsa her gün yapın. Genelde hep uzak gelecekteki planlarımızı günü gelene dek hatırlamayız ve sonu hep keşkelerle biter. Keşke dememek için birşeyler yapın. Eğer yapamayacağınızı hissettiğiniz anlar olursa hayallerinizi tekrar gözden geçirin, eminim ki onlar sizi ayakta tutacaktır.

5_ Özgürlük.

Planınızı uygulamayı başarırsanız,  özgür olursunuz. Herkesin özgürlük anlayışı başkadır, benim için özgürlük deniz kenarında yalınayak koşmaktır, güneşin doğuşunu, batışını yaşadığınız bölgenin en uç noktasından izlemektir. Derinlikleri incelemek, yüksekliklere meydan okumaktır. Yaz akşamlarında yıldızların derinliklerinde kaybolmaktır özgürlük. Gökyüzünün mavisine, güneşin turuncusuna aşık olmaktır özgürlük.

6_ Mutluluk.

En can alıcı noktası da mutluluktur. Peki ya mutluluk nedir? Mutluluk asırlık ağaçlara arkanı yaslayarak kitap okumak, uzun zamandır aradığın müziği bulmaktır. Yağmurda ıslanmak, karda kayarak düşmektir. Korkusuzluktur mutluluk. Diğer canlılarla dertleşmek, hissetmektir. Elma yemek, insanlara bakarken gülümsemektir. Dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edinmek, yıllar sonra resim albümüne bakarak hasret gidermektir. Keşke yerine “Vay be! Ben bunu da yapmışım!” demektir mutluluk. Benim için en büyük mutluluk ise anneme layık bir evlat olmaktır.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s